מה ההבדל בין קרקע פרטית למינהל? 

בישראל, רוב הקרקעות (כ-92%) נמצאות בבעלות מדינת ישראל, באמצעות מינהל מקרקעי ישראל. בעת רכישת קרקע מהמינהל, הרוכש רוכש 'זכויות חכירה' ארוכות טווח ולא בעלות על הקרקע. לעומת זאת, ברכישת קרקע בבעלות פרטית, הרוכש נרשם באופן מיידי כבעל הנכס בלשכת רישום המקרקעין ללא כל הסתייגות או תנאים. בסקירה זו, נעבור על שלושת הבדלים מרכזיים של חכירה לעומת קנייה. 

רישום הנכס: חכירה או בעלות פרטית? 

כאשר קונים זכויות (חכירה) ממינהל מקרקעי ישראל, הבעלות על הקרקע נשארת בידי המדינה ונדרש אישור המינהל לפעולות שונות כמו העברת זכויות, בניה ועוד. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין יירשם כחכירה לתקופה ארוכה. עם זאת, במידה ולא ניתן לרשום את הנכס, יובטחו זכויות הקונה בהסכם עם המינהל והחברה המשכנת. מנגד, אם תרכשו קרקע בבעלות פרטית, תירשמו כבעלים של הנכס באופן מיידי וללא כל הגבלה. כמו כן, יש לזכור כי חוזה השכירות אינו בחינם, ויהיו דמי ניהול, הנכללים בדרך כלל ברכישת הנכס.

מכירת הנכס: כפופה להסכמת המינהל   

אם תרכשו נכס ממינהל מקרקעי ישראל, אתם למעשה תשכירו את הקרקע לטווח ארוך. הבעלות נשארת בידי המינהל ואתם צריכים את אישורם לפעולות שונות כמו העברת זכויות, תוספת בנייה וכדומה. החכירה תירשם בלשכת רישום המקרקעין. מצד שני, אם תרכשו קרקע בבעלות פרטית, תהפוך לבעלים המיידי של הנכס. 

מכרזים של המינהל: דרושה סבלנות  

ההבדל העיקרי בין רכישת דירה חדשה שנבנתה על ידי המינהל לבין דירה שנבנתה על קרקע פרטית הוא בתהליך והגבלות. רכישת דירה באמצעות מכרז מהמינהל כרוכה בתהליך מורכב ולעיתים איטי, עם קריטריונים, תקנות והתניות רבות שיש לעמוד בהם. במקרים מסוימים, התהליך עשוי להתעכב עקב אתגרים משפטיים. מאידך גיסא, בניית דירה על קרקע פרטית היא תהליך פשוט יחסית, כאשר הבעלים זקוק רק להיתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ויש לו את החופש לבנות, לשווק ולמכור כראות עיניו, ללא מעורבות הממשל או כל גורם ממשלתי אחר.

לסיכום, ההבדל העיקרי בין קרקע מנהלית לקרקע פרטית הוא שקרקע מנהלית נמצאת בבעלות מדינת ישראל באמצעות מינהל מקרקעי ישראל והקונה רוכש זכויות חכירה, בעוד שקרקע פרטית נמצאת בבעלות יחידים והקונה רשום כבעלים בלשכת רישום המקרקעין.

מתמודדים עם חששות לגבי בעלות על קרקעות במדינת ישראל?

כמתווך בפרדסיה, תל מונד והסביבה אני נתקל בחששות אלו לא מעט, ואני כאן על מנת לתת לכם כתף בתהליכי קנייה ומכירה של הנכס שלכם. אני שואף להציע את הרמה הגבוהה ביותר של מקצועיות ושירות אישי ולהיות יועץ הנדל”ן שמגיע לכם. אני מודע לכך שנושא זה יכול להעלות שאלות רבות נוספות ונמצא כאן כדי לתת הכוונה נוספת. צרו קשר כדי שנוכל ביחד למצוא את הבית המושלם עבורכם.

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן.

מה ההבדל בין קרקע פרטית למינהל?

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...