מהי חברה משכנת?

רישום דירה בטאבו הוא אחד הצעדים החשובים והמשמעותיים בקניית דירה. הוא מבטיח לנו כי הנכס שלנו וכי הזכויות המלאות עליו נמצאות בידינו. הוא מהווה את האישור הסופי לכך שברשותנו נכס נדלנ”י המספק לנו שינה טובה ואיכות חיים גבוהה.

אולם, לא תמיד ניתן לרשום את הנכס על שמכם בטאבו בתהליך הקנייה.

מדוע? עקב אילוצים והליכים סטנדרטיים בקניית דירה מקבלן, דהיינו: קניית דירה ‘על הנייר’, זכויות הדירה רשומות ב’חברה משכנת’. ייתכן כי עובדה זו מעלה בכם חששות ושאלות הנוגעות לביטחון הנכס שלכם ועל זכויותיכם עליו. אכן, מדובר בשאלה חשובה שיש לתת עליה את הדעת. מטרת מאמר זה היא לסייע לכם לקבל החלטה האם בטוח לרכוש דירה שזכויותיה רשומות בחברה משכנת.

מה המשמעות של ‘דירה על הנייר’?

בתחילת דרכה, רשומה הקרקע כגוש וחלקה ללא תת-חלקה. החלוקה לתתי-חלקות (המחלקות את הדירות) נעשית לאחר תום הבניה, הליכי הפרצלציה, רישום בית משותף והגשת האישורים הנדרשים. ‘רישום בית משותף’ מהווה את אבן הבניין האחרונה בתהליך הפיכתו של נכס, קרקע, בניין שנבנה- לנכס מחולק על פי דירות, אליהם מצורפות חניות, מחסנים וכדו’ אותם ניתן לרשום על שמכם בטאבו. 

המשמעות היא: כאשר אנחנו רוכשים דירה מקבלן אנחנו רוכשים דירה שעדיין אינה מוכנה או אינה קיימת. אשר על כן, לא ניתן לרשום אתכם כבעלי הנכס (בפשטות: מכיוון שאין נכס עדיין). כאן נכנסת לתמונה חברה משכנת.

מה המשמעות של חברה משכנת?

נכס שאינו רשום בטאבו על שמו של קונה הנכס עשוי להיות רשום על שם רמ”י (רשות מקרקעי ישראל) או על שמה של 'חברה משכנת'. 'חברה משכנת' היא הקבלן או משרד עורכי הדין מטעם הקבלן. החברה המשכנת ‘מחזיקה’ את זכויותיכם אצלה ומנפיקה לכם ‘אישור זכויות’ המהווה תחליף לנסח הטאבו.

האם בטוח לקנות דירה שזכויותיה רשומות בחברה משכנת?

באופן כללי, חברות משכנות חדשות נחשבות לבטוחות יחסית. חברות משכנות ישנות שהחזיקו בידיהן זכויות על בניינים משנות ה80 וה90 טרם העבירו את זכויות הדירה לבעלי הבית בנסח טאבו מסודר ולא ידוע אם ומתי יסיימו את ההליך.

כיום, חוק המכר תשל”ג (1973) מחייב רישום בטאבו תוך שנה מיום קבלת המפתח או מיום סיום הליכי הרישום הנדרשים כחוק. משכך, החברות המשכנות מחויבות לעמוד בזמנים ולדאוג להעביר לידיכם את הזכויות על הדירה בנסח טאבו מסודר בזמן קצוב. אשר על כן, כיום, תהליך רכישת דירה שזכויותיה רשומות בחברה משכנת נחשב לבטוח. 

קצת עלינו

משרד התיווך שלנו מתמקצע באזור תל מונד ופרדסיה ויכול לסייע בהליך של קנייה ו/או מכירה של נכס. אנו בעלי ותק בתיווך ושיווק נדל"ן, יש ברשותנו את הכלים אשר יכולים לעזור לכם להבין את התהליך ולדעת למה לצפות. אל תהססו לפנות אלינו בכל עת. 

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן. 

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...