מהו חוזה חכירה ואישור זכויות?

כל מי שמתכנן לרכוש נכס באבן יהודה ובמושבי לב השרון חייב להבין מהו חוזה חכירה ואישור זכויות. כדאי לדעת כי רישום זכויות במקרקעין חיוני על מנת להבטיח את הזכאות שלכם על הנכס, ללא שום מקום לפרשנות. רוב האנשים מכירים את האופציה של רישום זכויות בטאבו, אך כדאי לדעת כי מדובר רק על אופציה אחת של רישום זכויות במקרקעין. לכן בדיוק כמו נסח מקרקעין הנרשם אצל רשם המקרקעין (טאבו), כך מסמך המכונה חוזה חכירה נרשם אצל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומסמך המכונה אישור זכויות נרשם אצל חברה משכנת.

חוזה חכירה ואישור זכויות – מה כדאי לכם לדעת?

כאשר מדובר על נכס בבעלות פרטית, הזכויות בנכס יירשמו בטאבו. לעומת זאת, נכס בבעלות המדינה יצריך אישור זכויות ברמ"י. כך שאם יש לכם נכס באבן יהודה או באחד ממושבי לב השרון תוכלו להעביר את זכויות החכירה לרוכש הנכס, באמצעות חוזה חכירה. אופציה נוספת, היא מצב שבו הזכויות בנכס רשומות בספרי חברה משכנת, המנהלת את רישום הזכויות בנכסים שבהם טרם הוסדר הרישום. בכל מקרה, כל מי שמעוניין למכור את הנכס שלו, חייב להציג אישור המעיד כי הנכס רשום על שמו. במקרים של ישובים בלב השרון מדובר לרוב על חוזה חכירה או אישור זכויות. לא פעם הנכסים אינם מופיעים ברישום של רשם המקרקעין, לכן מכירת הנכס תצריך מכם הצגה של אחד המסמכים האלו. בכל מקרה, יש לוודא כי המסמך מפרט בצורה ברורה את סוג הזכויות שלכם במקרקעין, מיקום וגודל הנכס וכמובן הימצאותו של צו בית משפט, משכנתא או עיקול.

חוזה חכירה ואישור זכויות – היבטים שונים ששווה להכיר

כדאי לדעת כי בעוד שכל אחד יכול להפיק את נסח הטאבו של נכס מסוים, תמורת תשלום סימלי, רק מי שקשור לנכס שלכם באבן יהודה או באחד מיישובי לב השרון יכול להוציא את חוזה החכירה או את אישור הזכויות. כדאי לדעת כי חלק גדול מהנכסים בארץ אינם רשומים בטאבו על שם הבעלים, מאחר והם רשומים על שם קק"ל, רמ"י או מדינת ישראל. נכסים אלה מוחכרים לאנשים פרטיים, אך פרטים אלו אינם מופיעים בטאבו. כמו כן, נכסים שתהליך הרישום שלהם לא הסתיים עדיין, יירשמו על שם החברה היזמית או בעלי המגרש. כדאי לדעת כי עסקת מכירה של נכס שאינו רשום בטאבו עלולה להיות מסובכת יותר, מאחר ויש לוודא את הבעלות על הנכס ולאחר מכן לשנות את הרישום ברמ"י או בחברה משכנת, תהליך שנחשב למסורבל יותר. 

שמי  שמוליק בוסי ואני יועץ ומתווך נדל"ן בלב השרון והסביבה. אני מקפיד על יחס אישי וליווי צמוד לכל לקוח, על מנת להבטיח לכם את השירות המקצועי והאמין ביותר. לקבלת מידע נוסף, צרו קשר!

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...