מהי גרמושקה?

אנשים רבים מתעניינים לגבי המושג "גרמושקה", מאחר ומדובר למעשה על אקורדיון בשפה הרוסית. אך כל מי שרוכש נכס בתל מונד, פרדסיה וקדימה צורן, יודע כי הגרמושקה מורכבת משרטוטים ותוכניות בניה, המחוברים זה לזה באופן שמזכיר את כלי הנגינה הקלאסי. כל מי שמעוניין לבנות בית, יחידת דיור או אפילו בריכת שחייה, זקוק להיתר בניה מהוועדה המקומית לתכנון ובניה. הגרמושקה מכילה את כל תוכניות הבניה הרלוונטיות, הפרטים של המהנדס והאדריכל וכמובן הפרטים של בעל הזכויות בנכס. היא חייבת להכיל את כל זכויות הבניה, כולל טבלאות מסודרות המפרטות באופן ברור את שטחי הבניה ושטחי השירות במגרש. כל מי שמעוניין לרכוש נכס חייב לבדוק את תוכנית הגרמושקה, על מנת לוודא כי הנכס נבנה בהתאם לדרישות החוק ובהתאם לזכויות הבניה, ללא שום חריגות בנייה, העלולות לפגוע בערך שלו.

כל מה שחשוב לדעת לגבי גרמושקה

הגרמושקה מוגשת לרוב על ידי אדריכל, שמשמש בתור עורך הבקשה. התפקיד שלו כולל ריכוז של כל המסמכים והשרטוטים הרלוונטיים, בהתאם לדרישות של הוועדה המקומית. כמובן שהשרטוטים והמסמכים השונים משתנים בהתאם לאופי הבנייה המתוכננת ולפרטים השונים של הנכס, לכן חשוב לוודא כי הם עומדים בדרישות המשתנות של הוועדה המקומית. בכל מקרה, העמוד הראשון של הגרמושקה חייב להכיל את כל הפרטים הרלוונטיים לנכס, כולל תיאור מפורט שלו ופרטי המתכננים והבעלים.

כמו כן, הגרמושקה חייבת להכיל טופס סוג בניה, הכולל פירוט לגבי סוג הבניה (מגורים, תעשייה, מסחר). יש צורך לפרט לגבי מספר הדירות והחדרים המתוכננים, לצרף טבלה לחישוב שטחים, מפות ושרטוטים הכוללים תוכנית מדידה, תוכניות ייעודיות לכל קומה, פירוט החומרים וכדומה. מעבר לכך, חשוב לצרף מפה טופוגרפית של המגרש, הכוללת את קווי הבניין והחיבורים המתוכננים למערכות השונות. במידה והנכס המתוכנן מכיל ממ"ד, יש לצרף שרטוט נפרד שלו, לפי התקנות של פיקוד העורף.

החשיבות של תוכנית גרמושקה

הגרמושקה חיונית לקבלת היתר הבניה, מאחר והיא מכילה את כל הפרטים הרלוונטיים עבור הוועדה המקומית. יש לזכור כי נציגי הוועדה אינם מגיעים לשטח, לכן הגרמושקה מאפשרת להם להבין את קנה המידה של הפרויקט המתוכנן ואת רמת ההשפעה שלו על הסביבה. בהתאם לכך, היא מסוגלת להחליט האם לאשר את הבקשה או לדחות אותה. הגרמושקה חייבת להיות תואמת לתב"ע ולא לחרוג ממנה, לכן הוועדה המקומית מוודאת שאין חריגות בנייה. כדאי לדעת כי במידה והוועדה מאשרת את הבקשה, תוקף ההיתר הינו לשנה בלבד, מאחר ולאחר מכן עלולים להתרחש שינויים שונים בשטח, שישנו את החלטת הוועדה.

שמי  שמוליק בוסי ואני יועץ ומתווך נדל"ן בלב השרון והסביבה. אני מקפיד על יחס אישי וליווי צמוד לכל לקוח, על מנת להבטיח לכם את השירות המקצועי והאמין ביותר. לקבלת מידע נוסף, צרו קשר!

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן. 

מהי גרמושקה?

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...