רישום בטאבו – למה צריך?

אין ספק כי רישום בטאבו חיוני עבור כל מי שמעוניין לקנות או למכור נכס בקדימה צורן, פרדסיה או כפר יונה, מאחר והרישום מעיד על הזכאות שלכם על הנכס או המקרקעין. לשכת רישום המקרקעין אחראית על רישום זכויות במקרקעין בארץ, לכן כל נכס שנמצא בבעלות פרטית אמור להיות רשום בטאבו. הנסח אמור להכיל את כל המידע הרלוונטי לגבי הנכס, כולל צווים של בית המשפט, עיקול או משכנתא קיימת. לכן מי שמעוניין למכור את הנכס שלו, חייב לדעת כי הקונים הפוטנציאליים יכולים לבדוק את רישום הנכס בטאבו, על מנת לוודא כי אכן הוא רשום על שם המוכר וכי הוא אינו כולל צווי בית משפט או עיקולים שונים, שיהפכו את תהליך המכירה למסורבל ומסובך יותר.

מהי החשיבות של רישום בטאבו?

קודם כל, חשוב לציין כי כל אדם יכול להוציא נסח טאבו בתמורה לתשלום סימלי, ללא שום צורך להוכיח זיקה אל הנכס. היום ניתן להוציא את הנסח אונליין, באמצעות ציון מספרי גוש, חלקה ותת חלקה של הנכס המדובר. כדאי לדעת כי חלק מהנכסים אינם כתובים בטאבו, מאחר והם אינם נמצאים בבעלות פרטית, אלא בבעלות המדינה, רמ"י או חברה משכנת. במקרים אלו יהיה צורך להציג לפני הקונים הפוטנציאליים אישור זכויות או חוזה חכירה. כמו כן, נכסים הנמצאים בהליכי רישום לא יופיעו בטאבו עד לסיום ההליכים. למעשה נסח הטאבו מהווה את תעודת הזהות של הנכס, מאחר והוא כולל את כל המידע לגבי הנכס ובעליו. הנסח אמור להכיל מידע לגבי שיעבוד על הנכס או אזהרות שונות, כגון קיומם של צווי הריסה, צווי בית משפט, עיקולים, הפקעות וכדומה. מדובר על אזהרות חשובות עבור הקונים, העלולות להוריד משמעותית את ערך הנכס או לחילופין, לגרום להם לוותר על הרכישה.

רישום בטאבו – מה כדאי לכם לדעת?

כל מי שמתעניין ברכישת נכס חייב לבדוק את הרישום שלו בטאבו, מאחר וללא בדיקה מתאימה אתם עלולים לשלם מחיר גבוה מידי על הנכס, או לחילופין, להיתקל בבעיות שונות. לכן חשוב לא לוותר על הוצאת נסח הטאבו, מאחר והוא יכול לספק לכם מידע חיוני לגבי הנכס. הערות ואזהרות שונות עלולות למנוע את קיום העסקה, מאחר ונכס המשועבד לבנק או עומד לפני עיקול, אינו ניתן למכירה. מוכר הנכס חייב לטפל באזהרות ולהסירן עד לביצוע עסקת המכירה, דבר שיכול להעלות את הערך של הנכס ולשפר את האטרקטיביות שלו. 

שמי  שמוליק בוסי ואני יועץ ומתווך נדל"ן בלב השרון והסביבה. אני מקפיד על יחס אישי וליווי צמוד לכל לקוח, על מנת להבטיח לכם את השירות המקצועי והאמין ביותר. לקבלת מידע נוסף, צרו קשר!

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן. 

רישום בטאבו - למה צריך?

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...