מס רכישה – כמה משלמים? 

השלמת עסקאות מקרקעין מחייבת את הרוכש בתשלום מס רכישה, כאשר האחריות לגבייה היא של משרדי מיסוי מקרקעין אזוריים. המס מבוסס על שווי מכירת הנכס או סכום קבוע, כפי שיקבע שר האוצר באישור ועדת הכספים של הכנסת. כמו כן, שיעור המס גבוה יותר למי שרוכש דירה שנייה ומעלה, במטרה למנוע הצפות בשוק ולבלום את מחירי הדיור.

מהי דירת מגורים? 

על פי חוק מיסוי מקרקעין בישראל, "דירת מגורים" לצורך מס רכישה מוגדרת כדירה המשמשת כיום למגורים או שנועדה לשמש למגורים בעתיד. הסעיף כולל דירות שעדיין נמצאות בשלבי בנייה, למעט אלו שלמוכר אין חובה לסיים בנייה. ההגדרה כוללת גם זכות במקרקעין הנמכרים לקבוצת רכישה עבור נכס המיועד למגורים. 

מס רכישה – איך מחשבים אותו?

מס רכישה על דירה ראשונה ('דירה יחידה') 

שיעור מס הרכישה מבוסס על רמות שונות ויכול לנוע בין 0% ל-10%. הרמות והתעריפים עשויים להשתנות לאורך זמן. כמו כן, רשות המסים רואה בתא המשפחתי כולו, לרבות בני זוג וילדים מתחת לגיל 18, כישות הרוכשת את הדירה. הדבר יכול להיות משמעותי כאשר לאחד מבני הזוג יש כבר דירה לפני הנישואין, באותם מקרים ניתן להגיש בקשה לחלוקת השומה כך שבן הזוג ללא דירה ייחשב כקונה של דירה יחידה. בנוסף, כאשר אחד מבני הזוג יורש דירה לפני או במהלך הנישואין, ניתן גם להגיש בקשה לחלוקת השומה כך שבן הזוג השני ייחשב כקונה של דירה יחידה.

מהי הגדרת 'דירה יחידה' על פי החוק? 

 "דירה יחידה" היא דירת מגורים המשמשת כדירה יחידה בבעלות הרוכש, ולפי ההגדרה בסעיף 16א לחוק, גם באזור מסוים. דירת מגורים נחשבת ליחידה, גם אם הרוכש מחזיק גם בפחות משליש מדירת מגורים אחרת. הגדרת "דירה יחידה" תוקנה כך שתכלול רוכשים שבבעלותם דירה שקיבלו בירושה, כל עוד חלקם בדירה אינו עולה על מחצית. נוסף על כך, כאשר רוכש חלק יחסי מדירה, שיעור מס הרכישה מחושב לפי שווי הדירה הכולל ולאחר מכן מוכפל בחלק הנרכש לקביעת סכום המס הרלוונטי.

מס רכישה לדירה שניה ומעלה

שיעורי המס עבור רכישות מסוג זה גבוהים יותר מאשר עבור דירה ראשונה. הדבר נועד לסייע לזוגות צעירים ומשפרי דיור. בשנת 2015 הוגדלו שיעורי המס, כאשר שיעור המס הראשון לרכישת דירה שנייה עמד על 8% והשיעור השני עמד על 10%. עם זאת, ביולי 2020 הוחלט להפחית את התעריפים הללו ל-5% ו-6%, ובכך למעשה לבטל את הוראת השעה הקודמת. החל מ-16 בינואר 2023, מדרגות המס הן 8% ברמה הראשונה ו-10% ברמה השנייה.

כיצד מחושבות מדרגות המס? 

מס הרכישה לדירות מגורים מחושב במדרגות מס, המתעדכנות מדי שנה ועולות ככל שסכום הרכישה עולה. לרכישת דירה ראשונה/יחידה, שיעורי המס הם כדלקמן:

  •  0% לשווי עד 1,919,155 ש"ח. 
  •  3.5% לשווי שבין 1,919,155 ש"ח ל-2,276,360 ש"ח 
  • 5% לשווי בין 2,276,360 ש"ח ל- 5,872,725 ש"ח 
  • 8% לשווי בין 5,872,725 ל- 19,575,755 ש"ח 
  • 10% לשווי מעל 19,575,755 ש"ח.  
  • עבור דירות שניות ומעלה, שיעורי המס המעודכנים ליום 16.1.2022 הם 8% לשווי של עד 5,872,725 ₪ ו-10% לשווי מעל 5,872,725 ₪.


לבדיקה מעמיקה ומדויקת יותר אנחנו מזמינים אתכם להיעזר במחשבון מס הרכישה של משרד האוצר. 

מחפשים לקנות דירה עם מישהו שמבין? 

תהליך של רכישת דירה הוא תהליך מורכב הדורש תשומת לב לפרטים, חשיבה קדימה ותכנון נכון של התקציב יחד עם היערכות מוקדמת לבירוקרטיה. במשרד התיווך שלנו בית בלב השרון המתמצא באזורי אבן יהודה, קדימה ואזור השרון בכללותו, אנחנו אמונים על מתן שירות אישי ומקצועי ומלווים אתכם בתהליך רכישת הבית. מתחילתו ועד סופו. עם הידע הרב שצברנו בכל הנוגע להליכי בירוקרטיה ומיסוי, נוכל לקשר אתכם לאנשי מקצוע מתאימים, איתם תוכלו לבנות תוכנית מסודרת לרכישת הבית שלכם. אל תהססו לפנות אלינו לכל שאלה. רכישת בית הוא צעד משמעותי, ויש להקדיש לו את מירב תשומת הלב.

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן. 

מס רכישה - כמה משלמים?

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...