האם קיים היטל השבחה על הנכס שלי בלב השרון?

לא רק על הקונים מוטלת האחריות לבצע סט בדיקות לפני רכישת נכס, אלא גם על המוכרים. אז כן, גם במידה שישנו מתווך שמייצג את הנכס שלכם בבלעדיות, אני ממליץ לכם שלא לנקוט בעמדה פאסיבית. ולמה אני מתכוון? גם אתם, המוכרים, צריכים להקפיד על ביצוע מספר בדיקות שמטרתן להבטיח מכירה המבוססת על ודאות והתנהלות פיננסית נכונה. אחת הבדיקות שחובה על כל בעל נכס לבצע, היא אם עליו לשלם היטל השבחה. 

מתכננים למכור את הנכס שלכם? יתכן שתצטרכו לשלם היטל השבחה

הקונים משלמים מס רכישה. והמוכרים? במקרים רבים, יאלצו לשלם היטל השבחה. מבולבלים? בואו נעשה סדר: ישנם בעלי נכסים שמגישים בקשה לאישור תוכנית בנייה. לדוגמא: בקשה להרחיב את הנכס הקיים בעוד כ-25 מ"ר. כל עוד הבקשה מאושרת, בעל הנכס מחויב לשלם היטל עבור ההשבחה. בעלי הנכסים נדרשים לשלם את ההיטל באחת מ-2 הנקודות הבאות:

  • עם קבלת האישור ומימוש זכות הבנייה  
  • במעמד מכירת הנכס, גם אם הזכויות כלל לא מומשו בפועל 


אז כן, עצם העובדה שקיבלתם אישור לתוכנית בניה, מחייבת אתכם בתשלום היטל ההשבחה במידה שתמכרו את הנכס (גם אם לא מימשתם את תוכנית הבניה שאושרה לכם). יתכן שאתם תוהים לעצמכם: "אבל למה אני צריך בכלל לשלם אם לא מימשתי את הזכות?", וזו התשובה: האישור עצמו משביח את הנכס, כך שהמחיר שתדרשו בעבורו יכול לכלול את עליית הערך הצפויה. בנוסף, על פי חוק, החובה על תשלום היטל ההשבחה היא על מי שהיה בעל הנכס ביום שבו אושרה הבקשה. 

ואיך מחשבים את גובה היטל ההשבחה? החישוב פשוט: כ-50% מערכה של עליית הערך בעקבות ההשבחה. לדוגמא: במידה שמימשתם זכות בנייה שהעלתה את ערך הכנס ב-240,000 שקלים, היטל ההשבחה שתידרשו לשלם הינו כמחצית. במקרה זה, כ-120,000 שקלים. 

רגע, אולי אתם בכלל פטורים מתשלום ההיטל?

רגע לפני שאתם מוציאים מחשבון ומחשבים את גובה ההיטל שעליכם לשלם, חכו. יתכן כי למרות שהשבחתם את הנכס / קיבלתם אישור בנייה, אתם זכאים לפטור. בגדול, ישנה רשימה (לא קצרה בכלל) של מקרים המזכים בפטור מלא. אשמח כמובן לפרט אותם בפניכם, אך בינתיים אציג 2 מקרים נפוצים שעשויים לזכות אתכם בפטור: 

  • מקורה של ההשבחה בתוספת מרחב מוגן לדירה
  • דירה שלאחר ההשבחה שטחה לא עולה על 140 מ"ר
  • חשוב לדעת: לא כל הפטורים לתשלום ההיטל ניתנים באופן אוטומטי. במקרים מסוימים, על מנת ליהנות מהזכאות לפטור, יהיה עליכם להגיש בקשה פורמלית 


אז האם יהיה עליכם לשלם היטל השבחה על הנכס שלכם בלב השרון? כל עוד תבחרו להשביח אותו, ובמידה שאינכם זכאים לפטור, התשובה היא שכן. למידע נוסף בנושא לפני מכירת נכס, אתם מוזמנים לפנות אליי ברגע זה – 052-66-99-000

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול יועץ מס/רשויות המס טרם ביצוע עסקת נדל"ן. 

האם קיים היטל השבחה על הנכס שלי בלב השרון?

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...