חריגות בניה – מה חשוב לדעת לפני שמוכרים נכס? 

כאשר מדובר בקנייה או מכירה של נכס, חשוב לקחת בחשבון את נושא חריגות הבנייה. לחריגות בניה יכולות להיות השפעה מהותית על שווי הנכס, על תהליך קבלת היתר עירוני להעברת הבעלות ואף על השימוש העתידי בנכס. כדי למנוע הפתעות ולהבטיח עסקה חלקה, חשוב לערוך בדיקה יסודית בטרם מכירת הנכס ולטפל בעניין בחוזה המכר. בסקירה זו נכסה את נושא חריגות הבניה ואת ההשפעה שלהן הן על מוכרים והן על קונים. 

מהן חריגות בנייה? 

חריגות בנייה מתייחסות לכל שינוי לא מורשה או בלתי חוקי שנעשה בבניין או בנכס. שינויים אלו יכולים לכלול תוספות כגון חדרים נוספים, פרגולות, מחסנים, חניה מקורה ומבנים נוספים. שינויים אלו מתרחשים לרוב ללא היתרי בנייה מתאימים או בניגוד להיתרים שניתנו. חשוב להבין שחריגות בנייה לא רק פוגעות בבטיחות וביציבות המבנה, אלא גם משפיעות על ערכו וסחירותו. מסיבה זו, חיוני לטפל בכל חריגות בנייה בהקדם האפשרי.

כיצד מזהים חריגות בנייה? 

קביעה אם קיימות חריגות בנייה בנכס מחייבת השוואה בין תוכנית הבנייה בתיק היתר הבנייה בוועדה המקומית לבין המבנה בפועל. אם יש חשד לסטייה או חריגה, רצוי להיעזר בשמאי מקרקעין או באדריכל לצורך בדיקה יסודית. בעת רכישת ומכירת נכס, חשוב לנקוט משנה זהירות ולבצע בדיקת התאמה לחריגות בנייה על ידי עורך דין או שמאי מקרקעין. הימצאות חריגות בנייה יכולה להשפיע על ערך הנכס, על חוזה המכר ועל יכולת העברת הבעלות.

מהן ההשלכות של מכירת או קניית נכס עם חריגות בנייה? 

עבור המוכר, מכירת נכס עם חריגות בניה עלולה להוביל לעמלות וחיובים בגין החריגות, כגון אגרות והיטלים. חשוב הן לקונה והן למוכר לוודא האם ניתן לקבל היתר עירוני להעברת הנכס והאם חריגות הבנייה עלולות לגרום לבעיות בקבלת ההיתר או ברישום הנכס על שם הקונה. עבור הקונה, רכישת נכס עם חריגות בנייה עלולות להביא להוצאות נוספות, כגון תשלום עבור תיקון חריגות אלו באמצעות שכירת אדריכל ותשלום אגרות שונות. גם אם הקונה אינו מעוניין לתקן את החריגות, יתכן וייאלץ לעשות זאת על מנת לקבל היתר בנייה לנכס. לכן מומלץ, הן לקונה והן למוכר להתייעץ עם איש מקצוע, כמו אדריכל או שמאי מקרקעין, על מנת להעריך את השפעת חריגות הבנייה על הנכס ותהליך הקנייה או מכירתו.

מוכרים נכס בעל חשד לחריגות בנייה?

כסוכן נדל”ן ותיק עם למעלה מ20 שנות ניסיון בניהול נדל”ן בקדימה צורן, אבן יהודה והסביבה, אני מבין את החשיבות של בדיקות מקיפות והתייחסות לנושא חריגות בנייה בחוזה המכר ובנספחיו. כסוכן הנדל”ן שלכם, אעבוד איתכם על מנת להבטיח שכל ההיבטים של תהליך המכירה יטופלו במקצועיות ובמומחיות, לרבות עזרה וטיפול בכל נושא הקשור לחריגות בנייה. צרו קשר עוד היום על מנת לקחת את תהליך המכירה קדימה באופן אחראי ויסודי. 

הבהרה: המידע המוצג במאמר זה נכתב על סמך ניסיונו של יועץ נדל"ן ואינו בא להחליף יעוץ מקצועי למול עו"ד / שמאי מקרקעין טרם ביצוע עסקת נדל"ן. 

חריגות בניה- מה חשוב לדעת לפני שמוכרים נכס?

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...